Description
Ceiling profile for LED strips. Size 25×30 mm. Plank length 2700 mm, gap between the wall and ceiling 25 mm. Designed in accordance with DBN standards for multi-story buildings for the installation of one or two plasterboard sheets.
Specifications
| Manufacturer | Decor Element Group |
| Plank length | 2700 mm |
| Size | 25×30 |
| LED strip mounting | yes |
| Gap between wall and ceiling | 25 mm |
| Profile wall thickness | 1.7 mm |
| Aluminum alloy grade | 6060/6063 |
| Coating | no coating, polymer color coating |
Polymer coating – 120 µm, color according to the RAL chart (TS 250-80)

