Description
Ceiling shadow gap profile for LED strips. Size 20×40 mm. Plank length 2700 mm, gap between the wall and ceiling 20 mm. Designed for mounting one plasterboard sheet.
Installed at the rough work stage.
Specifications
| Manufacturer | Decor Element Group |
| Plank length | 2700 mm |
| Size | 20×40 |
| LED strip mounting | yes |
| Gap between wall and ceiling | 20 mm |
| Profile wall thickness | 1.5 mm |
| Aluminum alloy grade | 6060/6063 |
| Coating | no coating, polymer color coating |
Polymer coating – 120 µm, color according to the RAL chart (TS 201-80)

