Description
Built-in shadow seam (rail) for walls and ceiling. Size: 33×11 mm. Length of the strip: 2700 mm, visible width: 9 mm.
Installed during the rough construction stage.
Specifications
| Manufacturer | Dekor Element Group |
| Length of the strip | 2700 mm |
| Size | 33×11 mm |
| LED strip mounting | No |
| Visible width | 9 mm |
| Wall thickness of the profile | 1 mm |
| Aluminum alloy grade | 6060/6063 |
| Coating | Uncoated, polymer colored |
Coating options
Polymer coating – 120 µm, color according to the RAL chart (LP 90-80)

